MENU
z ostatniej chwili..
[ kontakt z nami ]

Nasze adresy na które możecie do nas pisać,przesyłać swoje wspomnienia,opowieści o miłości i dawnych zwiazkach,propozycje co chcielibyście znależc na stronie.Będzie nam miło jak wpiszecie sie do księgi gości.A jeśli podacie swojego maila,chętnie wam odpowiemy.

swiesia@gmail.com

mishablu@outlook.com

 

[ twórca serwisu]
Sztuka fotografowania w odcinkach
      | modyf: Wiesia 2016-10-4, 11:24 | 11839 odsłon ~ komentarzy 0
serwiszglossie
Sciągnij PLIK>>

SZTUKA FOTOGRAFOWANIA

 

Nie dajcie okazji uciekać

 

Jeżeli widzicie kogoś, ciekawą postać którą chcecie fotografować, fotografujcie go, a potem należy podejść do niego i podziękować mu. A jeżeli jesteście do niego przyjemni i trochę pochwalcie go to nie będzie Wam problemów. Ale jeżeli podróżujecie w obcym kraju, postarajcie się najpierw otrzymać pozwolenie na fotografowanie.

 

Fotografujcie, fotografujcir i fotografujcie

 

Fotografowanie aparatem cyfrowym nie kosztuje Wam pieniędzy, więc fotografujcie jak najwięcej nawet ten sam obiekt. Nie każde zdjęcie wychodzi dobrze i tak samo i nie potrzebuje być wspaniałym. Dlatego fotografujcie ile możecie, nie szkodzi że większość będzie nie udana, ale kilka z nich będą dobre a niektóre nawet wspaniałe.

A następnie wybierzcie z nich najlepsze zdjęcie.

 

Nie spieszcie się oglądać sfotografowane zdjęcie

 

Po wykonaniu zdjęcia nie spieszcie się jego oglądania. Dajcie oczom iść dalej i odpocząć. W fotoaparatach cyfrowych jest chęć natychmiastowego oglądania wykonanych zdjęć, ale w tym samym czasie możecie przegapić jakieś bardziej ciekawsze wydarzenia. Skończcie fotografowanie a potem swobodnie oglądajcie wykonane zdnięcia.

 

Myślcie tak jak Michał Anioł

 

Kiedy pytali się jego jak mógł stworzyć taki posąg jak Dawid odpowiedział,

- Po prostu pozbyłem się nie potrzebnego kamienia a przecież absolutny posąg już był w środku. Teraz  róbcie co w waszych możliwościach aby wyrzucić nie potrzebne rzeczy ze zdjęcia. Wejdźcie na krzesło, połóżcie się na ziemię albo wyjąć tło z fokusu.

 

Wyłączcie Lampe błyskową

 

W większości aparatach cyfrowych lampa błyskowa automatycznie jest włączona.

Wyłączcie ją. Zdjęcia zrobione w świetle naturalnym i miękkim wyglądają (wychodzą) o wiele lepiej.

 

Wyłączcie lampę błyskową

 

Jeżeli nie możecie wyłączyć lampy błyskowej, zasłońcie ją albo ściemnijcie ją. Jeżeli jest ciemno albo ciemnawo skierujcie lampę błyskową do góry na sufit (w miarę możliwości). Podnieście lampę ponad głowę i uchylcie ją na 45 stopni ( jeżeli macie przenośną lampę podłączoną do kamerki). Tak żeby światło nie padało bezpośrednio na fotografowany obiekt. Tak otrzymamy miękkie oświetlenie odbite od sufitu bardziej podobne do naturalnego światła.

 

 

Szukajcie światła (oświetlenia) naturalnego

 

Najlepsze zdjęcia fotografowane są w naturalnym, miękkim i jednolitym świetle. Jeżeli znajdujecie się w domu, próbujcie używać naturalnego światła przenikającego przez okno, albo światło świeczek. Jeżeli zaś jesteście poza domem, w miarę możliwości omijajcie silnego bezpośredniego oświetlenia. Takie światło powoduje mrużenie oczu co z kolei powoduje występowanie ciemnych plam na zdjęciu.

 

Ustawanie grupy ludzi na granicy słonecznego światła

 

Należy pozwolić światłu słonecznemu ułożyć się przed grupką fotografowanych ludzi. To da Wam jakby naturalne podłoże świetlne, które rozleje się lekkim miękkim światłem na fotografowanych, nie zmieniając kolorów zdjęcia.

Zbliżajcie się do obiektu ile tylko będziecie mogli. Chcecie aby słoneczne światło rozlewało się na fotografowanych, ale jednocześnie nie chcecie żeby spolaryzowane światło  padało na obiektyw, używajcie obiektywu który zniesie to zjawisko ale jednocześnie zostawi to światło u nóg fotografowanych.

 

 

Tłumaczył z Hebrajskiego miesięcznika

PC Magazyn "Codzienne fotografowanie"

Michał Blumenkranc

 

 Dalszy ciąg nastąpi........

 


 

 

SZTUKA FOTOGRAFOWANIA  (dalszy ciąg)

 

 

Używajcie lampy błyskowej kiedy jest za ciemno albo za jasno

 

Czasami istnieje potrzeba więcej światła niż istniejące naturalne światło. Jeżeli jest zachmurzenie, potrzeba będzie zastosowanie lampy błyskowej aby rozjaśnić twarze fotografowanych ludzi aby szczegóły twarzy były lepiej widoczne. Albo zajdzie też potrzeba  zastosowania lampy błyskowej kiedy jest pełne oświetlenie słoneczne. Kiedy słońce stoi w zenicie albo trochę za fotografowanym obiektem i jest potrzeba oświetlenia twarzy czy szczegółów fotografowanego obiektu. Na przykład fotografowany człowiek siedzi pod oknem w jasny dzień jego twarz jest całkowicie w cieniu, należy wtedy oświetlić go lampą błyskową.

 

Nigdy nie żądać od fotografowanych jak mają się ustawić

 

Pozwólcie fotografowanym ustawić się tam gdzie chcą, jak chcą i w pozie jaką sobie wybrali. Zdjęcie będzie naturalne a fotografowani będą sami sobą.

 

Upewnijcie się że wszyscy fotografowani widzą  fotografa

 

Jedyne zarządzenie powinno być aby wszyscy widzieli fotografującego, jeżeli tak to fotograf będzie ich widział.

 

Zbliżajcie się do celu (obiektu)

 

Tam znajduje się cała akcja i tam powinniście być.

 

Zachowajcie szybkość migawki 1/500 albo 1/1000  sekundy

 

Szybkość migawki powinna być mniej więcej albo większa od odległości nastawionej na obiektywie w milimetrach. Będziecie chcieli używać jako klucz do ustawienia aparatu, to w dzień f= 5,6 (częściowo zamknięty), a w ciemności ( w nocy) f=2.8 (całkowicie otwarty).

 

Używajcie jak najmniejszą czułość ISO (ASA) aby złapać jak najwięcej szczegułów

 

Używajcie czułość ASA800 w nocy albo w salach i ASA200 w czasie dnia.

 

Przybliżajcie się do obiektu przy pomocy "zoom" zbliżenia optycznego

 

Jeżeli jesteście oddaleni od obiektu zdarzeń fotografujcie z odległością fokusu 600 mm a jeżeli jesteście z boku wystarczy 400mm, ale kiedy jesteście za daleko sceny wydarzeń należy zbliżać się za pomocą zmiany obiektywu ( mówi się tutaj o rodzaju obiektywów jak na przykład 35 – 150 i t.d.)

 

 

 

Zmieniajcie obiektyw przy bliskich scenach wydarzeń

 

Przy bliskim fotografowaniu zdjęć w miejscach zamkniętych, należy zmienić obiektyw na obiektyw dla krótkich odległości "zoom" na przykład 70 – 200mm albo na 35 – 135 , to pozwoli Wam fotografować obiekty o szerokim kącie widzenia i nawet pozwoli zdejmować więcej szczegółów. A jeżeli znajdujecie się w zamkniętej sali stosujcie obiektyw zoom= 300mm co pozwoli Wam zdejmować szczegóły na przeciwległej stronie Sali

 

 

 

Tłumaczył z Hebrajskiego miesięcznika

PC Magazyn "Codzienne fotografowanie"

Michał Blumenkranc

 

 Dalszy ciąg nastąpi........

 

 

 

 

 

 

SZTUKA FOTOGRAFOWANIA (dalszy ciąg)

 

Chcecie być fotografami artystycznymi?

 

Można fotografować biegnącego sportowca przy pomocy zdjęcia panoramicznego (ustawienie aparatu), można też trochę zepsuć ostrość ruchu rąk i nóg bieżącego przy pomocy zmniejszenia szybkości migawki na przykład 1/30 sekundy i jednocześnie przesuwać aparat razem z głową i piersiami biegnącego.

 

Zdejmujcie przy pomocy zdjęć seryjnych.

 

Należy ustawić aparat fotograficzny na seryjne fotografowanie mogą to być 3,4,5 i więcej zdjęć seryjnych, film Wam nie kosztuje. Zawsze będziecie mogli złapać to Wasze tak zwane szczytowe zdjęcie.

 

Nigdy nie fotografujcie w południe.

 

Najlepszy czas do fotografowania to  popołudniu i w godzinach porannych kiedy słońce nie jest w zenicie.Wtedy to jest najlepsze naświetlenie zdjęć.

 

Zbliżcie się do fotografowanego obiektu.

 

Jeżeli babcia znajduje się w czołowej części zdjęcia, nie należy fotografować i tym samym spowodować by wyszła na zdjęciu maleńką z dużym tłem. Jeżeli planujecie jej tło zbliżcie się do niej jak najbliżej.

 

Nie należy myśleć i umieszczać zdjęcia w pudełku.

 

Zdjęcia symetryczne nie są ciekawe i nie są interesujące. Jeżeli znajdujecie się we wnętrzu, albo na zewnątrz pomieszczenia, obramujcie zdjęcie a-symetrycznie. To jest ważne, zwłaszcza  wtedy kiedy ludzie stoją  na przednim planie. Spróbujcie zdjąć ich tak aby byli z jednej albo z drugiej strony zdjęcia  na tle pokoju albo krajobrazu.

 

Przy fotografowaniu  należy zgiąć  trochę ramiona.

 

W fotografowaniu aparatami cyfrowymi, ludzie przeważnie fotografują z wyprostowanymi ramionami i w dodatku odchylają się do tyłu aby wyraźniej widzieć zdjęcie na ekranie. Podstawa taka jest nie wygodna i nie daje mocnej podstawy. Człowiek może stracić równowagę. Fotografujcie przy pomocy okularu (okienko podglądu), tak ze Wasza twarz, w pewnych warunkach służy jako statyw. Aparat nie będzie drżał w Waszych rękach.

 

Powiedzcie "NIE" automatycznemu fotografowaniu.

 

Jeżeli aparat znajduje się w pozycji automatycznej, aparat fotografuje tak jak on chce, wszystkie Wasze ustawienia aparatu są nie czynne, prócz tego naturalnie gaszące się światło może wyglądać nie naturalnie. Należy ustawiać tak aparat  wszystkie kolory i odcienia były naturalne. Należy z kontrolować ustawienie ( regulację) "bieli – czerni" I ustawić najmniejszą czułość(ASA), także ustawcie pozycję "zachmurzenie

 

Tłumaczył z Hebrajskiego miesięcznika

PC Magazyn "Codzienne fotografowanie"

Michał Blumenkranc

 

 

 

 
do góry | utworzył: Wiesia | modyf: Wiesia 2016-10-4, 11:24 | 11839 odsłon