MENU
z ostatniej chwili..
[ kontakt z nami ]

Nasze adresy na które możecie do nas pisać,przesyłać swoje wspomnienia,opowieści o miłości i dawnych zwiazkach,propozycje co chcielibyście znależc na stronie.Będzie nam miło jak wpiszecie sie do księgi gości.A jeśli podacie swojego maila,chętnie wam odpowiemy.

swiesia@gmail.com

mishablu@outlook.com

 

[ twórca serwisu]
Trochę historii o ziemiach które Bóg obiecał Mojżeszowi, czyli Palestynie
      | modyf: Wiesia 2009-09-26, 19:21 | 8771 odsłon ~ komentarzy 0
serwiszglossie
Sciągnij PLIK>>


 


Trochę historii o ziemiach które Bóg obiecał Mojżeszowi, czyli Palestynie( nazwa pochodzi od plemion żyjących wzdłuż brzegów morza Śródziemnego falenstynczycy,

Po hebrajsku "plisztym") W ostatnich stuleciach 18, 19, i polowa 20 stulecia, ziemie te były okupowane przez Turcję, Francję i Anglię każde państwo w swojej kolejności.

Narodowość żydowska mieszkała na tych terenach od wieków. W początkach ubiegłego stulecia ukazały się deklaracje regulujące stosunki między Arabami i Żydami mieszającymi na tych terenach. Arabowie nigdy nie zgadzały się z żadnymi warunkami w stosunku do podziału. Tak wiec w 1948r. po uchwale ONZ na podział kraju na dwa państwa, kraje arabskie napadły na młode państwo Izrael i zaczęły otwartą wojną.

Wielu Arabów uciekło z terenów Izraela do sąsiednich państw arabskich ,chociaż oficjalnie rząd zwrócił się do przywódców aby ich współplemieńcy nie opuszczali swych posiadłości. Część osiedli arabskich zostało na swoich miejscach i żyją tam Arabowie do dzisiaj -tam gdzie żyli. Ich przedstawiciele zasiadają nawet w parlamencie. W roku 1967, prezydent Egiptu Naser zamknął przejście Hormoz na Morzu Czerwonym, tym samym zamknął wyjście z naszego południowego portu Eilat na świat. Cały nasz eksport i import z dalekim wschodem został przerwany. Żadne debaty i interwencja międzynarodowa nie osiągnęła dodatnich skutków. To spowodowało działania wojskowe, aby uzyskać z powrotem dostęp do swobodnego handlu ze światem. Rozpoczęła się sześciodniowa wojna. Jej skutki są znane całemu światu. Wszystkie wojska arabskie zostały pobite, tereny okupowane. Prawicowy odłam ludności twierdził że ta ziemia historycznie należała się narodowości żydowskiej ponieważ Bóg obiecał ją Mojżeszowi i zaczęła się walka o osiedlenie się na tych terenach. Po dojściu prawicy do władzy (rząd Menachema Begina) zaczął się ruch osiedleńczy tych terenów (terenów nie osiadłych i nie należących do ludności arabskiej- terenów tak zwanych państwowych). Granice państwowe prawie były otwarte i ludność arabska mogła swobodnie poruszać po wszystkich terenach. Na prace do Izraela wjeżdżało ponad 40 tysięcy robotników. Przywództwo arabskie które powstało za granicą zaczęło ogłaszać zbrojną walkę o powstanie samodzielnego państwa palestyńskiego. Zaczęły się ataki przeciwko ludności cywilnej. Granice zostały zamknięte aby obronić ludność cywilną przed tymi atakami. Zabroniono wjazdu robotników do państwa Izrael na pracę. Zaczęły się ataki terrorystyczne samobójców. Ataki samobójców na dyskoteki, atak w Natanii w czasie uczty wielkanocnej, ataki samobójców w autobusach. W Hajfie w restauracji zginęła babcia z wnuczkami która weszła na lody i tak dalej. W żadnym wypadku nie można było tego konfliktu uregulować drogą pokojową, bo za każdym razem były stawiane inne żądania. Zaczęły się ostrzeliwania osiedli rakietami. Z drugiej strony zaczęto likwidować dowódców tych terrorystycznych napadów. Tymczasem żądania Palestyńczyków opuszczenie strefy Gazy przez Izraelczyków zostało wykonane, ale ataki przeciwko osiedlom Izraelskim nie zostało przerwane. Każde pokojowe uregulowanie konfliktu i podpisy tych paktów nie były dotrzymywane przez przedstawicieli strony palestyńskiej. Żądaniem rządu Izraela jest natychmiastowe przerwanie działań terrorystycznych i rozpoczęcie pokojowych debat na temat tego konfliktu.

A tymczasem strefę Gazy owładnęli przywódcy Hizballa wraz z ich bojownikami, którzy nie chcą słyszeć o pokojowym uregulowaniu tego konfliktu. Ich żądaniem jest aby cała ludność opuściła te ziemie i wróciła do tych miejsc z których przyjechała . Na takie rozwiązanie problemu nikt nigdy się nie zgodzi.
do góry | utworzył: Wiesia | modyf: Wiesia 2009-09-26, 19:21 | 8771 odsłon