MENU
z ostatniej chwili..
[ kontakt z nami ]

Nasze adresy na które możecie do nas pisać,przesyłać swoje wspomnienia,opowieści o miłości i dawnych zwiazkach,propozycje co chcielibyście znależc na stronie.Będzie nam miło jak wpiszecie sie do księgi gości.A jeśli podacie swojego maila,chętnie wam odpowiemy.

swiesia@gmail.com

mishablu@outlook.com

 

[ twórca serwisu]
      | modyf: Wiesia 2008-04-15, 17:34 | 19178 odsłon ~ komentarzy 0
serwiszglossie

 Ksiażka Michala Tombaka:Uleczyć  nieuleczalne-fragmenty

 

Przepisy naszych babć

 

Poniżej zamieszczone przepisy podane zostały w oryginal­nej formie, bez opracowania przez autora.

 

Hemoroidy (żylaki dolnej części jelita grubego) - spowodo­wane są przez spożywanie zbyt dużych ilości chleba, kasz, słody­czy i nawyk jedzenia małych porcji (kanapki), popijanych płynem, dzisiejszy tryb życia, dysbaktriozę, zanieczyszczenie wątroby i krwi. Czasem mogą pojawić się z powodu przeziębienia odbytu. U ko­biet powstają często w następstwie porodu, w wyniku przesunięcia kręgów lędźwiowych.

Usunięcie hemoroidów przez operację chirurgiczną jest roz­wiązaniem korzystnym dla wszystkich, oprócz pacjenta. Z reguły po upływie jakiegoś czasu hemoroidy powracają, jeżeli powyższe przyczyny nie zostały zlikwidowane.

Przedstawione przepisy, chociaż skuteczne, są niestety tylko walką ze skutkami.

Przepis nr 76:

Z surowego ziemniaka wyciąć „świecę" wielkości małego palca i wkładać ją na noc do odbytu. Stosować co drugi dzień przez 2 tygodnie.

Przepis nr 77:

Po wypróżnieniu zamiast papieru toaletowego stosować pod­mywanie odbytu naprzemiennie ciepłą i zimną wodą po 5 razy. Póź­niej delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

Przepis nr 78:

Nasiadówka z machorki. Do naczynia odpowiedniego do nasiadówki (nocnik, plastikowe wiaderko) wsypać 2 łyżki machorki i zalać l litrem wrzątku. Naczynie przykryć i odstawić na 20 minut. Kiedy para, unosząca się z naczynia nie jest zbyt gorąca, należy usiąść i zrobić nasiadówkę (3 - 5 minut).

Przepis nr 79:

Pić następujące mieszanki soków (15 minut przed jedzeniem). Przepis na jedną porcję:

a) 50 g marchwi + 40 g selera + 20 g pietruszki +30 g szpinaku

b) sok ze świeżej jarzębiny (pić przez dłuższy czas). W 50 g soku rozpuścić l łyżkę cukru, wymieszać, wypić. Popić szklanką ciepłej gotowanej wody. Przyjmować 3 razy dziennie na 15 minut przed posiłkiem.

c) 90 g marchwi +60 g szpinaku

Przepis nr 80:

4 obrane cebule gotować w 1/2 litra mleka na wolnym ogniu tak długo, aż cebula zrobi się miękka. Odstawić do ostygnięcia i zrobić nasiadówkę.

Przepis nr 81:

Przez 3 tygodnie, codziennie wieczorem przed snem siadać na 5 minut w misce napełnionej niezbyt chłodną wodą. Uwaga! Kurację robić codziennie przez 21 dni, a jeżeli z jakiś przyczyn nastąpi przerwa, należy odczekać 1-2 tygodnie i rozpocząć kurację od nowa.

Przepis nr 82:

Przygotować metalowe wiaderko. Wyciąć z drewna przykryw­kę z otworem w środku o średnicy 2-3 cm. Rozgrzać cegłę lub ka­mień i położyć na dnie wiaderka. Na gorący kamień nasypać drob­no pokrojone 3-5 ząbków czosnku, aby zaczęły dymić, po czym nakryć drewnianą przykrywką z otworem i przyjąć kąpiel dymną.

Przepis nr 83:

Przygotować starą skórzaną rękawiczkę. Do jednego palca nalać wody i włożyć do zamrażalnika, aby woda w tym pokrowcu ze skóry zamarzła (dla wygody palec z wodą można włożyć do kie­liszka). Kiedy woda zamarznie słupek lodu w skórzanej rękawicz­ce wprowadzić do odbytu. Zabieg można zakończyć kiedy lód roz­topi się (jeżeli uczucie zimna jest zbyt nieprzyjemne, potrzymać „świeczkę" lodową chociaż 1-2 minuty).

Przepis nr 84:

Aby uwolnić się od hemoroidów raz na zawsze, należy la­tem, przez miesiąc, zastosować ścisłą dietę, składającą się z wa­rzyw i owoców. Oprócz tego codziennie trzeba pić koktaile z so­ków według przepisu 4 a lub 4 b. Nie jeść mięsa, białego pieczywa, produktów mlecznych, niczego gotowanego, smażonego, pieczonego. Nie wolno pić kawy, kakao, czekolady, napojów alkoholo­wych. Zamiast chleba można jeść włoskie orzechy, zamiast nor­malnej pić kawę jęczmienną lub zbożową. Można pić również her­batę z liści malin, porzeczek. Każdy powinien być świadom tego, że hemoroidy to jeden ze szczebli drabiny, prowadzącej do raka jelita grubego.

Przepis nr 85 (skurcze w nogach):

Osoby cierpiące na skurcze w nogach powinny rano i wie­czorem smarować stopy obu nóg sokiem z cytryny. Nie należy za­kładać butów ani chodzić dopóki sok zupełnie nie wyschnie. Kura­cja trwa nie dłużej niż 2 tygodnie.

Przepis nr 86:

2 łyżki stołowe zmielonego owsa zalać 1/2 szklanki przego­towanej zimnej wody i odstawić na godzinę. Potem dodać 3 łyżki chłodnego gotowanego mleka, sok z l cytryny, l łyżkę stołową miodu, l duże starte jabłko i 10 orzechów włoskich. Wszystko wy­mieszać. Taką kolację jeść co drugi dzień przez 2 miesiące.

Przepis nr 87: Kisiel z owsa. Bardzo dobry środek dla osła­bionego organizmu. Poprawia pracę serca, uspokaja system nerwo­wy, likwiduje łamanie i ból w kościach oraz mięśniach, obniża po­ziom cukru we krwi, oczyszcza naczynia krwionośne z nadmiaru „złego" cholesterolu, leczy zapalenie wątroby, woreczka żółciowe­go i nerek, wzmacnia mięsień sercowy. l szklankę nieoczyszczonego owsa przebrać i umyć w chłodnej wodzie. Zalać 5 szklankami przegotowanej zimnej wody, gotować na małym ogniu przez 5 mi­nut. Otrzymany napój wypić godzinę przed jedzeniem.

 

Osoby, które przeszły naświetlania i chemioterapię, aby wzmocnić system odpornościowy mogą skorzystać z następujące­go przepisu:

Przepis nr 88:

Wywar z siemienia lnianego. Do garnuszka z przykrywką wsypać szklankę siemienia, zalać 3 litrami wrzątku, gotować 2 go­dziny pod przykryciem na małym ogniu. Później odstawić (pocze­kać, aż płyn osiągnie temperaturę ciała). Pić jak najczęściej (1-1,5 litra na dobę) przez 2-3 tygodnie. Podczas picia wywaru z siemienia lnianego z organizmu wydalane są toksyny, pierwiastki promie­niotwórcze i inne szkodliwe związki.

Przepis nr 89 (wzmocnienie serca i oczyszczenie krwi, dla osób, które piją mleko):

Pić na czczo 333 g ciepłego tłustego gotowanego mleka (naj­lepiej wiejskiego), do którego należy wcisnąć sok z l cytryny. O godzinie 12.00 powtórzyć. Trzeci raz wypić przed snem. Nie jest konieczna specjalna dieta - można odżywiać się jak zwykle. Dzien­nie potrzebny jest litr mleka i 3 cytryny. Kuracja trwa 2 tygodnie, w ciągu których zużywa się w sumie 14 litrów mleka i 42 cytryny.

Przepis nr 90 (oczyszczenie krwi z pierwiastków promie­niotwórczych):

Do 100 g soku z pokrzywy dodać 100 g soku z jabłek. Przyj­mować raz na dzień, 30 minut przed posiłkiem. Kurację prowadzić przez 20 dni.

Przepis nr 91 (oczyszczanie naczyń krwionośnych ze zło­gów cholesterolu i innych trujących związków):

l szklankę miodu, 1/2 szklanki zmielonych ziaren kopru, l łyżkę zmielonego korzenia waleriany (900 g) włożyć do termosu, zalać 5 litrami wrzątku, zakręcić i odstawić na dobę. Odcedzić, prze­lać do butelek. Przechowywać na dolnej półce lodówki. Przyjmo­wać po 50 g przed posiłkiem (lekko podgrzane) aż do wyczerpania całej porcji.

Przepis nr 92 (brak menstruacji):

Łuski z 4 kg cebuli zalać 3 litrami wody. Gotować na słabym ogniu dopóki wywar nie nabierze brązowej barwy. Przyjmować po 100 g na czczo rano i wieczorem przed snem.

Przepis 93 (astma u dzieci, stadium początkowe):

5 tabletek aspiryny sproszkować, zmieszać z l łyżką smalcu. Rozsmarowywać na kawałku materiału i przez 10 dni przykładać na piersi chorego dziecka.

Przepis nr 94 (astma u dorosłych i dzieci):

40 średnich cebul zalać wrzątkiem i odczekać, aż zmiękną. Odlać wodę, a cebule dusić do miękkości w 1/2 litra oliwy z oli­wek. Następnie rozgnieść je na piure. Przyjmować rano na czczo i wieczorem po l łyżce.

Przepis nr 95 (na bezsenność u dzieci):

Chore dziecko szczelnie owinąć w płótno nasiąknięte poran­ną rosą i zostawić na godzinę, dopóki nie wyschnie. Z wierzchu można jeszcze przykryć dziecko kołdrą.

Przepis nr 96 (bezsenność u dorosłych):

1. Spać na poduszce wypchanej sianem. Przed snem spożyć l łyżkę miodu.

2. Zagotować 1/2 filiżanki zielonej herbaty, dodać 2 łyżeczki śmietanki do kawy i 1/2 łyżki miodu, wypić.

Przepis nr 97 (bóle pleców):

Nasmarować plecy ciepłym miodem. Natrzeć plecy ruchami „odrywającymi", przypominającymi oddzieranie skóry od kości. Później umyć ciepłą wodą. Zabieg powtarzać codziennie, aż ból zniknie.

Przepis nr 98 (chore nerki):

Przez tydzień pić wywar z nasion dyni. 100 g nasion zalać 1/2 litra wody, gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Po osty­gnięciu wypić, a nasiona zjeść. Oprócz tego codziennie robić kom­pres na nerki: 100 g siemienia lnianego gotować w 200 g wody przez 20-30 minut.

Przepis nr 99 (bronchit u dzieci):

Usmażyć na smalcu 2 jajka, dobrze posolić, kiedy jajecznica ostygnie położyć na pierś dziecka.

Przepis nr 100 (wysokie ciśnienie krwi): Do filiżanki o ob­jętości 250 ml wsypać łyżkę mąki kukurydzianej i zalać wrzątkiem. Odstawić na noc. Rano wodę wypić, starając się nie zmącić osadu na dnie naczynia.

Przepis nr 101 (zapalenie zatok):

Kawałek świeżego masła śmietankowego (wielkości ziarna kukurydzy) wsunąć w nozdrze - jednego wieczoru do jednej dziur­ki, następnego - do drugiej. Stosować przez miesiąc, po czym zro­bić miesiąc przerwy.

Przepis nr 102 (ból głowy spowodowany stresem):

Przez kilka dni wieczorem przed snem wkładać do ust l łyż­kę cukru (kryształ) i zapijać go ciepłą wodą.

Przepis nr 103 (grzybica paznokci rąk i nóg):

Zagotować mocną kawę (nie wyrzucać fusów), poczekać, aż ostygnie i kilkakrotnie moczyć w kawie ręce lub stopy.

Przepis nr 104 (grzybica palców stóp):

1. Starannie umyć nogi i zanurzyć w occie winnym. Na noc założyć skarpetki nasączone octem winnym.

2. Utłuc w moździerzu miętę z solą. Umieścić między pal­cami na około godzinę. Powtórzyć zabieg kilkakrotnie, a grzybica zniknie.

Przepis nr 105 (cukrzyca - stadium początkowe):

Pić wywar z liści jeżyny, 3-4 szklanki dziennie.

Przepis nr 106 (zapalenie woreczka żółciowego):

Codziennie należy dawać choremu do zjedzenia (na czczo) 2 gruszki. Pić kompot z gruszek, ugotowany bez cukru.

Przepis nr 107 (bóle woreczka żółciowego, uczucie ciężko­ści, torsje po spożyciu pokarmu):

Wypić sok z połówki cytryny z 1/2 łyżeczki sody spożywczej.

Przepis nr 108 (zaparcia):

Obrać ze skóry (zostawiając l -2 mm białego miąższu) 2 po­marańcze lub grapefruity, zjeść przed snem.

Przepis nr 109 (swędzenie):

W dużej ilości wody ugotować l kg ziaren jęczmienia i wyką­pać chorego w tej wodzie.

Przepis nr 110 (w przypadku silnego lęku, przestrachu).

Po doznanym lęku wypić szklankę wody z rozpuszczoną nie­wielką ilością cukru.

Przepis nr 111

1. (kaszel - zastarzały, u palaczy): kilka korzonków leśnego śla­zu gotować 10-15 minut w 1/2 litra świeżego mleka. Przyjmować po 1/2 szklanki, kilka razy dziennie.

2. (kaszel silny u dorosłych): chory przez tydzień powinien pić wywar z siemienia lnianego.

3. (kaszel uporczywy u dzieci): l ziemniaka, l cebulę, l jabłko zalać l litrem wody i gotować na słabym ogniu, aż woda nie wygo­tuje się do połowy. Napój podawać dziecku 3 razy dziennie po l łyżeczce od herbaty.

Przepis nr 112 (krwotok długotrwały i obfity u kobiet):

6 białek świeżych jaj dobrze rozmieszać z 1/2 łyżeczki od her­baty kwasu cytrynowego i wypić. W razie potrzeby powtórzyć.

Przepis nr 113 (mięśniak macicy):

Przez 15 dni chora powinna pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru z siemienia lnianego.

Przepis nr 114:

1. (nerwowość u dzieci): Dziecko wykąpać w wodzie, w któ­rej gotowane było siano.

2. (nerwowość u dorosłych): 500 g miodu wymieszać z 500 g cukru. Przyjmować 2 razy dziennie po łyżce.

Przepis nr 115 (zadyszka):

Trzy raz dziennie przyjmować l kieliszek (500 ml) następu­jącej mieszanki: 200 g miodu, oleju z oliwek i wódki.

Przepis nr 116 (oparzenia):

6 żółtek i 6 łyżek świeżego oleju roślinnego rozmieszać i ubijać do konsystencji majonezu. Namoczyć w mieszance bandaż i obandażować nim poparzone miejsce.

Przepis nr 117 (obrzęki nóg):

Na wiadro zimnej wody wsypać worek soli kamiennej. Roz­puścić sól w wodzie i namoczyć w roztworze ręcznik. Odciśnięty ręcznik położyć na krzyż (w okolicach nerek). Zabieg powtórzyć 10 razy. W wyniku zabiegów rozpoczyna się silne wydzielanie moczu, a obrzęki znikają.

Przepis nr 118 (biegunka):

Kilka razy dziennie pić wywar z mięty.

Przepis nr 119 (zapalenie prostaty):

Rozetrzeć na proch spalony kawałek lipowego drzewa. Przez 7 dni pić rano napój zrobiony z tego proszku (w postaci kawy).

Przepis nr 120 (przeziębienie u dzieci):

Przygotować mieszankę z 50 g wody + 5 g miodu +50 g masła + 2 tabletek aspiryny. Wszystko wymieszać i dobrze nasma­rować mieszanką piersi, plecy, szyje, ręce i nogi. Dziecko dobrze przykryć ciepłą kołdrą do wypocenia się. Później wytrzeć wilgot­nym ciepłym ręcznikiem, przebrać w suchą odzież i położyć spać.

Przepis nr 121 (dla osób, które przez dłuższy czas były unie­ruchomione przez chorobę):

Przygotować mieszankę z 100 g świńskiego sadła i l łyżki soli. Natrzeć tym kończyny, owinąć bawełnianą tkaniną, na to nałożyć worek.

Przepis nr 122 (rozszerzenie żył):

1. Założyć czyste bawełniane skarpetki i pochodzić w nich po porannej rosie, aby zmokły. Nosić je do wyschnięcia.

2. Zielone włoskie orzechy zalać oliwą z oliwek, odstawić na 4 godziny (naczynie powinno stać w nasłonecznionym miejscu). Po upływie tego czasu otrzymaną mieszanką nasmarować żyły.

Przepis nr 123 (sorkoma - nowotwór złośliwy):

Przyłożyć na guz kawałek surowego mięsa, lekko spryskane­go amoniakiem.

Przepis nr 124 (arytmia):

1/2 kg utartych na tarce cytryn zmieszać z 1/2 kg miodu, dodać 20 zmielonych jąder pestek moreli. Wszystko wymieszać i przyj­mować rano i wieczorem po l łyżce przed posiłkiem.

Przepis nr 125 (kontuzja):

Przyłożyć na obolałe miejsce krążek z surowego ziemniaka.

Przepis nr 126 (chudość u dzieci do 3 lat):

Wiosną zrobić dziecku 10 kąpieli w wywarze ze świeżych liści orzecha.

Przepis nr 127 (marskość wątroby):

Białą mąkę rozmieszać w mleku karmiącej kobiety. Przyj­mować rano i wieczorem przed posiłkiem po l łyżce.

Przepis nr 128 (czyrak):

Zagnieść nieduży kawałek ciasta z mąki, świeżego mleka i świeżego masła. Przyłożyć go na noc na bolące miejsce. Taki „kom­pres" wyciąga całkowicie „żądło" czyraka.

Przepis nr 129 (uczulenie na proszki do prania):

Codziennie moczyć ręce w wodzie z dodatkiem l łyżeczki sody spożywczej. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Następnie zanurzyć ręce w lekko podgrzanej oliwie z oliwek.

Przepis nr 130 (egzema):

Po kąpieli natrzeć chore miejsca mieszanką z oleju słonecz­nikowego i octu w równych ilościach.

Przepis nr 131 (wrzód dwunastnicy):

Ubić l białko z l łyżeczką cukru pudru. Wymieszać z l łyżką oliwy z oliwek. Przez 10 dni przyjmować rano na czczo po l łyżce tej mieszanki.

Przepis nr 132 (zapalenie jajników):

1. Zrobić nasiadówkę nad parą z gotującego się siana. Zabieg powtarzać tak długo, aż zapalenie minie.

2. Ugotować małą główkę kapusty, zalać ją świeżym mle­kiem. Siedzieć nad parą.

3. Siedzieć nad parą z ugotowanej czarnej rzodkwi polanej oliwą z oliwek.

 

Sałatki wiosenne

 

1. Sałatka z mlecza (mniszka lekarskiego). Posiekać 3 garście liści mlecza, wymieszać z 10 orzechami włoskimi, zmielonymi w młyn­ku. Dodać l łyżkę stołową oleju słonecznikowego lub miodu. Uwa­ga! Mlecz przed przygotowaniem sałatki należy włożyć na 20 -30 minut do chłodnej posolonej wody (na 11 wody l stołowa łyżka soli), by zlikwidować gorzki smak.

2. Sałatka z pokrzywy i mlecza. Drobno posiekać garść młodych liści pokrzywy, dodać l stołową łyżkę soku z cytryny, łyżkę soku z kiszonej kapusty oraz łyżkę oleju słonecznikowego. Oprócz tego dodać l małą łyżeczkę pokrojonej cebuli, a z wierzchu posypać 60 g (2 garściami) posiekanych zielonych części mlecza oraz mie­lonymi orzechami włoskimi (10 - 15 g).

3. Rzodkiewki z orzechami. 100 g rzodkiewek (15 sztuk) drobno posiekać lub zetrzeć na tarce, zmieszać z 40 g (8 sztuk) mielonych orzechów włoskich, dodać l łyżeczkę oleju roślinnego, posypać z wierzchu posiekanym szczypiorkiem.

4. Surówka po francusku. 100 g zewnętrznych liści sałaty polać 1/2 łyżki octu jabłkowego lub winnego, dodać l łyżkę stołową oleju roślinnego i l łyżeczkę pokrojonej cebuli. Wszystko dobrze wymieszać.

5. Sałatka z botwiny. Posiekać 80 g botwiny i 2 - 3 liście sałaty. Polać je l łyżką oleju słonecznikowego i wymieszać. l surowe jaj­ko wymieszać z sokiem z 1/2 cytryny i wylać na sałatę. Dodać do botwiny, wymieszać. Posypać z wierzchu posiekaną pietruszką i koperkiem lub szczypiorkiem.

6. Surówka z młodych buraków. Utrzeć na tarce 5-6 młodziutkich buraków, dodać 2 łyżki śmietany i doprawić szczyptą mielonego kminku.

7. Sałatka ze szczawiu i mleczy. Do l garści sałaty (30 g) dodać 30 g młodego szczawiu i 30 g liści mlecza. Szczaw i mlecz należy drobno posiekać, na wierzchu położyć 10 orzechów włoskich, po­lać l łyżką miodu i l łyżką oleju słonecznikowego. Na koniec wszystko wymieszać.

8. Szczypiorek z orzechami. 50 g szczypiorku drobno posiekać i zmieszać z 50 g zmielonych orzechów ziemnych.

9. Rzodkiewka z orzechami, pietruszką i miętą. 15 rzodkiewek ze­trzeć na tarce, dodać posiekaną nać pietruszki, miętę, koperek, 1/2 łyżeczki kminku, 6 stołowych łyżek mielonych orzechów (50 g). Wszystko dobrze wymieszać. Można udekorować liśćmi sałaty.

10. Rzodkiewka z twarogiem (najlepiej tłustym). 3 stołowe łyżki twarogu (75 g) zmieszać z 3 drobno pokrojonymi rzodkiewkami i l łyżeczką drobno posiekanego szczypiorku. Wszystkie składniki wymieszać, ułożyć na liściach sałaty.

11. Surówka ze szpinaku. Pokroić garść młodego szpinaku, dodać l łyżkę drobno posiekanego szczawiu, l łyżkę posiekanego szczy­piorku. Wszystko wymieszać i dodać 3 łyżki zmielonych orzesz­ków ziemnych oraz l łyżkę borówek.

12. Szpinak z jajkiem. Ubić żółtko, dodając po trochu półtorej łyżki masła, po czym wlać l łyżkę soku z cytryny. Wymieszać, do otrzy­manej gęstej papki dodać zmiażdżony ząbek czosnku i dwie garści drobno posiekanego szpinaku. Wszystko wymieszać. Otrzymaną masę ułożyć na liściu sałaty. Z wierzchu można posypać mielonymi orzechami.

13. Surówka z botwiny z liśćmi sałaty. Pokroić 80 g botwiny, 2 lub 3 liście sałaty, polać l łyżką oleju roślinnego i wymieszać. Do l jajka dodać sok z 1/2 cytryny, wymieszać i dorzucić szczyptę po­siekanego kopru, pietruszki i szczypiorku. Wszystko wymieszać.

14. Surówka z botwiny. Pokroić liście młodego buraka (60 gram -2 garście). Przygotować sos: l żółtko wymieszać z l łyżką soku z cytryny, 1/2 łyżeczki musztardy, l łyżką oleju roślinnego i l ły­żeczką pokrojonego szczypiorku. Wymieszać.

 

Sałatki letnie i jesienne

 

1. Ogórek w zsiadłym mleku. Pokrojony l ogórek polać 1/2 szklan­ki zsiadłego mleka oraz posypać 1/2 łyżki posiekanego kopru.

2. Ogórek z pomidorem. Ogórka pokroić na duże kawałki, pomido­ra w plasterki. Posypać 4 łyżkami zmielonych orzechów.

3. Surówka z czerwonej kapusty. Do 50 g czerwonej poszatkowanej kapusty (3 łyżki) dodać 2 łyżki posiekanej pietruszki, l łyżkę oleju słonecznikowego i l łyżkę miodu. Wszystko wymieszać.

4. Surówka ze świeżej kapusty. Do 100 g pokrojonej kapusty dodać 4 stołowe łyżki soku z grapefruita, l łyżkę miodu, 1/2 łyżeczki kminku. Wszystko wymieszać.

5. Groszek z pomidorami. 50 g świeżego groszku wymieszać z 120 g surowych rozgniecionych pomidorów oraz z 2 stołowymi łyżkami oleju słonecznikowego. Z wierzchu posypać pietruszką i szczypiorkiem.

6. Groch z marchewką. 50 g grochu, l utarta na tarce marchew, l łyżka oleju roślinnego, l łyżka soku z malin lub porzeczek, 1/2 pokrojonej cebuli. Wszystko wymieszać. 7. Marchew z ziemniakami. Drobno utrzeć 100 g marchwi, wymie­szać z 2-3 łyżkami stołowymi soku z grapefruita lub czarnej po­rzeczki. Dodać 30 g drobno posiekanego surowego ziemniaka oraz l łyżeczkę posiekanego szczypiorku. Wszystko wymieszać, ułożyć na dużym liściu sałaty.

8. Marchew ze szczypiorkiem. Do 100 g marchwi dodać 30 g szczy­piorku. Marchew zetrzeć na tarce i wymieszać z drobno posieka­nym szczypiorkiem. Dodać l stołową łyżkę oleju roślinnego i po­sypać drobno posiekanym ogórkiem.

9. Surówka świąteczna. 10 g surowego, drobno posiekanego ziem­niaka zmieszać z 30 g utartej marchwi i 10 g utartego surowego buraka. Dodać 50 g drobno pokrojonej kapusty, 2 stołowe łyżki oleju i 2 łyżki szczypiorku. Wszystko wymieszać. Masę ułożyć na liściu sałaty, z wierzchu posypać koperkiem lub pietruszką. Całość można udekorować kawałkami pomidorów i rzodkiewek.

10. Surówka z kiszonej kapusty. 100 g sałaty pokroić (a lepiej po­rwać) na duże kawałki, zmieszać z 4 łyżkami kiszonej kapusty, do­dać 2 łyżki soku z kapusty i l łyżkę oleju roślinnego.

11. Czerwona surówka. Utrzeć 1/4 buraka, dodać 60 g utartej mar­chwi, 30 g drobno pokrojonych, surowych ziemniaków, l łyżkę oleju roślinnego, 2 łyżeczki soku z porzeczek lub malin, l łyżkę szczy­piorku. Wszystko wymieszać, posypać l łyżką tartej bułki.

12. Surówka oczyszczająca krew. Utrzeć 50 g buraków i 50 g marchwi. Dodać 50 g pokrojonej kapusty, 1,5 łyżki oliwy z oliwek, 1,5 łyżki miodu. Wszystko wymieszać i posypać z wierzchu l szklan­ką jagód lub czerwonych porzeczek.

13. Kapusta kminkowa. Drobno pokroić 100 g kapusty, dodać l łyżkę miodu i l łyżeczkę mielonego kminku.

14. Pomarańczowy twaróg. 120 g marchwi zatrzeć na drobnej tar­ce, zmieszać z 100 g twarogu. Dodać l łyżkę oleju słonecznikowe­go i jeden ząbek czosnku. Wszystko wymieszać i posypać mielony­mi orzechami i zieloną pietruszką lub szczypiorkiem.

15. Pomidory z orzechami lub sucharkami i marchwią. 100 g roz­gniecionych pomidorów wymieszać z 100 g utartej marchwi, 30 g posiekanej pietruszki, 50 g mielonych orzechów lub suchar­ków. Dodać 1,5 łyżki oliwy z oliwek i wymieszać. 16. Pomidory z ziemniakami. Rozgnieść 100 g pomidorów, dodać 2 łyżki oleju roślinnego i 2 łyżki słonej wody z kiszenia ogórków. Wszystko wymieszać i dodać 30 g drobno pokrojonego surowego ziemniaka. Odstawić na 30 minut.

17. Pomidory faszerowane kiszoną kapustą. Ściąć górną część po­midora a wysokości 3-4 mm. Ze środka wyjąć miąższ, zostawiając ścianki grubości 2-3 mm. Miąższ zmieszać z drobno pokrojoną czer­woną kapustą i 1/2 łyżeczki oleju roślinnego. Farszem tym napeł­nić pomidory. Z wierzchu udekorować 1/2 łyżeczki majonezu lub śmietany, posypać posiekaną pietruszką lub szczypiorkiem.

18. Seler ze zsiadłym mlekiem lub śmietaną. Grubo pokrojone ło­dygi selera i kilka pokrojonych na kawałki liści położyć na talerzu i polać 2 łyżkami śmietany lub 1/2 szklanki zsiadłego mleka.

19. Surówka z zielonej fasoli. 60 g młodych, delikatnych strączków drobno pokroić, usunąwszy wcześniej włókienka. Dodać 50 g gru­bo pokrojonej sałaty i 2 stołowe łyżki oleju słonecznikowego (można dodać l łyżeczkę miodu do smaku).

20. Sałatka ziemniaczana. Drobno pokroić 60 g ziemniaków, dodać 4 łyżki wody od kiszenia ogórków, 1/2 małej cebulki, 2 łyżeczki posiekanego kopru lub pietruszki, 40 g mielonych orzeszków ziem­nych, l łyżkę miodu (niekoniecznie).

21. Surówka z marchwi i selera. Do 50 g utartej marchwi dodać 50 g pokrojonego selera, 1/2 ogórka, 50 g mielonych orzechów, l łyżkę miodu. Zamiast orzechów można dodać 2 łyżki oleju słonecznikowego.

22. Ziemniaki z kapustą. Drobno pokroić i wymieszać 40 g ziem­niaków, 60 g kapusty, 25 g cebuli. Dodać 6 łyżek wody od kiszenia ogórków, orzechy, pietruszkę i kminek.

23. Surówka z porów. Pokroić drobno 60 g porów, przyprawić 3 łyżkami majonezu, odstawić na godzinę. Następnie dodać l łyżkę pokrojonego selera, szczyptę kminku, l łyżkę wody z miodem (l łyżeczka miodu rozpuszczona w 2 łyżeczkach wody). 24. Surówka z dyni. Utrzeć l marchew, 50 g dyni, 25 g selera. Do­dać 25 g posiekanego szczypiorku lub czerwonej cebuli oraz l O zmielonych orzechów.

 

Sałatki zimowe

 

1. Sałatka z buraków i orzechów. Ugotować dużego buraka, utrzeć go na tarce. Dodać 1/2 utartego małego surowego buraka, l zmiażdżony ząbek czosnku, 2 łyżki oleju roślinnego. Wymieszać, posypać mielonymi orzechami i szczyptą posiekanego szczypiorku.

2. Różowa kiszona kapusta. 100 g kiszonej kapusty wymieszać z 2-3 łyżkami stołowymi soku z buraka. Dodać 1/2 małej białej lub czerwonej cebuli oraz łyżkę oleju roślinnego. Na koniec wymie­szać.

3. Kiszona kapusta z jabłkami. Do 100 g kiszonej kapusty dodać 1/2 przetartego jabłka (antonówki), l łyżkę oleju roślinnego i posy­pać pokrojoną połówką cebuli.

4. Zimowa surówka świąteczna. Drobno pokroić 100 g kiszonej kapusty. Wymieszać 1/2 antonówki, l łyżkę oleju roślinnego, 1/2 posiekanej cebuli, szczyptę kminku, sok z l cytryny, l łyżkę miodu. Połączyć z kapustą, odstawić na godzinę pod przyciskiem.

5. Sałatka ziemniaczana. 75 g drobno pokrojonych ziemniaków, 50 g startych lub zmielonych orzechów, l łyżka miodu, l łyżeczka startego chrzanu.

6. Surówka „Witaminka". Utrzeć na tarce 50 g marchwi, 75 g ka­pusty, 50 g ziemniaków. Dodać 25 g posiekanej natki pietruszki, 25 g porów, 2 łyżki oleju roślinnego, łyżkę miodu, 50 g zmielonych orzechów i wszystko wymieszać.

7. Surówka marchwiowo-chrzanowa. Utrzeć na tarce dużą mar­chew i 50 g korzenia selera. Dodać l łyżeczkę utartego chrzanu, 10 g zmielonych orzechów i łyżkę oleju roślinnego, wymieszać.

8. Rzodkiewka z kwaśnym mlekiem. 60 g utartej rzodkiewki zalać l szklanką kwaśnego mleka i odstawić w ciepłe miejsce na mini­mum 1,5 godziny (potrawy z dodatkiem rzodkiewki powinny być przygotowane co najmniej l ,5 godziny przed spożyciem, wtedy nie grozi nam ból ani wzdęcie żołądka).

9. Pudding z rzodkiewki. 60 g utartej rzodkiewki wymieszać z 10 zmielonymi orzechami włoskimi i 30 ziemnymi. Odstawić na 1,5 godziny, następnie dodać l łyżkę oleju roślinnego i wymieszać.

10. Surówka świąteczna nr 2. Małą główkę czerwonej kapusty (1/4 dużej - 75 g) lub 75 g białej kapusty drobno poszatkować, do­dać 1/2 utartej średniej marchwi, 1/2 kiszonego ogórka, 10-centry-metrowego drobno pokrojonego pora, 5 zmielonych orzechów wło­skich, l łyżkę oleju roślinnego, 2 łyżeczki borówek, 3 łyżki płat­ków owsianych. Wszystko wymieszać.

11. Surówka „Zimowa bajka". Utrzeć średniej wielkości marchew, dodać 3 łyżki kiszonej kapusty, l łyżkę wody od kapusty, l łyżkę utartej rzodkiewki, łyżkę borówek, malin lub porzeczek. Wszystko wymieszać.

 

Sosy, majonezy

 

Z reguły sosy i majonezy zawierają ocet spirytusowy, konserwanty, barwniki i inne obce dla organizmu substancje, zanieczyszczające krew. W związku z tym podaję przepisy do samodzielnego wyko­nania.

1. Olej cytrynowy. Do 250 g oleju roślinnego dodawać powoli sok z l - 2 cytryn. Bardzo dokładnie wymieszać.

2. Majonez orzechowy (najlepiej przygotować tuż przed spoży­ciem). 2 łyżki mielonych orzechów zmieszać z l łyżeczką od her­baty oleju roślinnego. Po powstaniu gęstej papki ubijać ją z 3-4 łyżkami oleju roślinnego, dodając sok z l cytryny. 3. Sos śmietankowy. Wymieszać sok z 1/2 cytryny z 3 łyżkami śmietany. Dodać zmiażdżony ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki drobno posiekanego szczypiorku lub utartej cebuli, l łyżkę oleju roślinnego. Wszystko wymieszać.

4. Sos pomidorowy. Do 6 części oleju roślinnego dodać l część soku z cytryny. Połączyć z sokiem z pomidorów, do smaku dodać tarty seler.

5. Majonez witaminowy „Tęcza". Ubijać 2 żółtka, dodając powoli 3 stołowe łyżki oleju roślinnego. Wymieszać z l łyżką utartego selera lub łyżeczką utartej cebuli. Do otrzymanej masy dodać sok z cytryny. Dokładnie ubijać do konsystencji majonezu. Majonez można zabarwić: na zielono - dodając sok ze szpinaku, na poma­rańczowo - sok z marchwi, na różowo - sok z czerwonej porzeczki.

 

Chłodniki

 

Najlepiej spożywać je w ciepłych porach roku (lato, jesień). Osoby, które mają kłopoty z wypróżnianiem mogą jeść je przez cały rok. Chłodniki są bardzo zdrowe, ponieważ zawierają wszystkie wita­miny i sole mineralne, które nie zostają zniszczone przez podgrze­wanie oraz wodę strukturowaną i tlen.

1. Zupa pomidorowo-ogórkowa. 3 stołowe łyżki płatków owsia­nych zalać 10 łyżkami zsiadłego mleka. Odstawić na 2 -3 godziny. Utrzeć na tarce ogórki i rozdrobnić pomidory, wymieszać ze zsia­dłym mlekiem i płatkami, dodać zmiażdżony ząbek czosnku i posy­pać posiekaną natką pietruszki.

2. Zupa pomidorowa ze śmietaną. Utrzeć 2 pomidory, dodać 1/2 śmietany (18% lub 30%). Mieszanką tą zalać 3 łyżki płatków owsianych. Odstawić na ok. 1/2 godziny. Dodać posiekaną zieloną natkę pietruszki.

3. Zupa malinowa (lub poziomkowa). Do szklanki zsiadłego mle­ka dodać 3 łyżki wody mineralnej i 3 łyżki rozdrobnionych ma­lin lub poziomek. Można dodać l łyżkę miodu.

4. Zupa z suszonych owoców. W dwóch szklankach wody zamo­czyć na noc garść suszonych owoców (śliwki, rodzynki, jabłka, gruszki). Odstawić na 8 -10 godzin. Kiedy owoce zmiękną, do­dać 2 łyżki płatków owsianych, 1/2 łyżki miodu. Odstawić jesz­cze na 3 - 5 godzin. Gotową zupę można jeść na śniadanie lub obiad.

 

Desery

 

1. Śnieg jabłkowy. Utrzeć 2-3 jabłka, dodać l łyżkę miodu, roz­puszczonego w l łyżce wody. Wszystko dokładnie wymieszać. Oddzielnie ubić 2 białka, dodając powoli sok z cytryny. Wszystko wymieszać i ubić. Na koniec można udekorować deser brzoskwi­niami z puszki, gruszkami, mrożonymi truskawkami lub świeżymi malinami, porzeczkami, poziomkami (jak najwięcej fantazji!).

2. Jabłkowa pajęczyna. Ubić oddzielnie 2 żółtka i 2 białka. Połą­czyć je razem i jeszcze raz ubić. W dwóch łyżkach ciepłej wody rozpuścić l łyżkę miodu. Utrzeć 3 słodkie jabłka, dodać do nich 2 łyżeczki soku z cytryny. Wszystkie składniki wymieszać i znowu ubić. Udekorować świeżymi owocami (np. jagodami), kawałkami pomarańczy, grejpfrutów.

3. Miodowe placuszki. 30 g soku z cytryny z połączyć 60 g mielo­nych orzechów włoskich lub ziemnych. Odstawić na 1/2 godziny. Następnie dodać 2 łyżki miodu i 60 g zmielonych ziaren ryżu. Wszystko wymieszać, uformować placuszki. Z wierzchu posypać zmielonymi na proszek podsmażonymi na patelni ziarnami słonecz­nika.

4. Krem cytrusowy. Oczyścić pomarańcze z pestek, pokroić, zmik­sować. Wymieszać z l łyżeczką miodu i 150 g tłustego twarogu. Oddzielnie ubić białko z 1/2 łyżeczki cukru i żółtko z 1/2 łyżeczki cukru. Wszystko wymieszać i jeszcze raz ubić. Udekorować wino­gronem lub brzoskwiniami z puszki.


 

KIEDY PÓJŚĆ DO LEKARZA?

      Zdrowie od stóp do głów, czyli zamiast  martwić się -sprawdźWŁOSY
Co cię niepokoi?
Na skórze pojawiły się plamy, przytyłeś, wypadają ci włosy. Badanie: analiza pierwiastkowa włosów (badanie atomowe). Jak wygląda?
Z tylu głowy pobierają ci włosy
  (w ilości około łyżki stołowej).
  Do analizy nadają się tylko pierwsze 3-4 centymetry włosa, licząc od skóry głowy. Na wyniki czekamy 4-6 tygodni. Czego się dowiesz?
  Wskazana zostanie ilość pierwiastków magazynowanych przez twój organizm oraz oceni się, jaki masz typ metabolizmu. Dostaniesz zalecenia dietetyczne, ewentualnie leki. Ile kosztuje?
  Około 150-300 złotych. Gdzie?
  Laboratorium, badanie jest też oferowane drogą pocztową.
SKORA
Co cię niepokoi?
Odkryłeś na swoim ciele znamiona, zmiany naczyniowe i barwnikowe. Badanie: dermatoskopia. Na czym polega?
  Lekarz ogląda wybrane miejsca ze zmianami chorobowymi skóry za pomocą urządzenia optycznego - dermatoskopu. Badanie trwa około 15 minut. Czego się dowiesz?
  Badanie pozwala odróżnić między innymi znamiona barwnikowe, czer-niaka złośliwego, naczyniaki, zmiany krwotoczne.

Ile kosztuje?
  Wliczone w koszt wizyty lekarskiej około 50-100 złotych. Gdzie?
Przychodnia, gabinet lekarski.
MÓZG
Co cię niepokoi?
Źle sypiasz, nie możesz się skoncentrować, masz zawroty głowy, a może miałeś ostatnio jakiś uraz głowy. Badanie: EEG (elektroencefalogram). Jak wygląda?
  Przybierasz pozycję leżącą, na skórze twojej głowy umieszczone zostają elektrody w celu wykrycia i rejestracji impulsów elektrycznych mózgu. Twoje fale mózgowe zostają poddane analizie.
Czego możesz się spodziewać?
  Osiem godzin przed badaniem nie wolno ci spożywać pokarmów zawierających kofeinę Jeśli cierpisz na padaczkę, migające światło używane podczas badania może spowodować napad choroby. Czego się dowiesz?
  Otrzymasz diagnozę i określenie typu następujących schorzeń: padaczki, stanu splątania, urazów głowy, guzów mózgu, zakażeń, chorób zwyrodnieniowych, zaburzeń metabolicznych wpływających na mózg, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości.

OCZY

Co cię niepokoi?
Niewyraźnie widzisz, zamazują ci się litery.
Badanie: badanie ostrości wzroku (VISUS). Jak wygląda?
  Zasłaniasz jedno oko - czytasz kolejno litery z tablicy, jeśli nie widzisz największych – liczysz
  palce lekarza z różnej odległości. Badane jest również poczucie światła i jego lokalizacja - odbywa się w ciemnym pomieszcze-f-M niu poprzez ^ oświetlenie ' oka z każdej strony. Trwa od kilku do kilkuna-i minut.
         o się dowiesz? Określony zostanie stopień uszkodzenia wzroku. Ile kosztuje?
  W ramach wizyty lekarskiej około 50-90 złotych. Gdzie? Przychodnia.
Co cię niepokoi?
Gorzej widzisz, masz zawężone pole widzenia, bolą cię oczy.
Badanie: oftalmoskopia (fundoskopia, badanie
Ile kosztuje?
  Około 85 złotych. Gdzie? Szpital, przychodnia.Oftalmoskopia bezpośrednia - sie­dzisz w zaciemnionym pokoju, lekarz świeci ci snopem świa­tła za pomocą małej „la­tarki" przez źreni­cę, aby uwidocznić dno oka. Trwa około 5 minut.Oftalmosko­pia pośrednia - przybierasz pozycję leżącą lub półleżącą, podczas badania jest  stosowany lekki nacisk na gc kę oczną za pomocą tępego narzędzia. Bada­nie może być przeprowadzane po zakropieniu kropli rozszerzających źrenicę. Trwa 5-10 minut. Czego możesz się spodzie­wać?

Krople rozszerzające źrenice mogą w skrajnych przypadkach spowodo­wać nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej czy zawroty głowy. Rozszerzenie źrenicy może upośle­dzić zdolność ostrego widzenia na kilka godzin. Czego się dowiesz?

Badanie może wykryć, czy masz zaćmę, „męty" w ciele szklistym, odwarstwienie siatkówki, zwyrod­nienie nerwu wzrokowego, a także zmiany spowodowane jaskrą, cu­krzycą, nadciśnieniem i niektórymi chorobami układowymi. Ile kosztuje?

W cenie wizyty lekarskiej około 50-90 złotych. Gdzie?

Przychodnia.

USZY

Co cię niepokoi?

Masz zawroty głowy, zaburze­nia równowagi, odczuwasz szum w uszach. Badanie: audiometria (badanie potencjałów słuchowych wywołanych). Jak wygląda?

Ty leżysz, a lekarz na skórze twojej głowy umieszcza trzy elektrody Kom­


puter rejestruje odpowiedzi. Bodźce akustyczne podawane są przez słu­chawki w obudowie tłumiącej o natę­żeniach skokowo malejących o 20 lub 10 dB, od 110 dB do progu słyszenia. Trwa około godziny.

Czego możesz się spodziewać?

Badanie jest wy­konywane na zlecenie leka­rza; ze wzglę­du na obiek­tywność me­tody jest ona wykorzysty­wana w orze­cznictwie lekar-sko-sądowym w podejrzeniu o sy­mulację głuchoty czy niedosłuchu. Czego się dowiesz?

Badanie daje obiektywną ocenę słuchu i określa miejsce uszkodze­nia słuchu. Ile kosztuje?

Około 30 złotych. Gdzie? Przychodnia.

JAMA USTNA

 

Co cię niepokoi?

Wypadanie zębów, próchnica,

boli cię żuchwa.

Badanie: badanie

radiologiczne w stomatologii

(pantogram).

Jak wygląda?

Siedzisz. Zdjęcia są wykonywane specjalnym aparatem rentgenow­skim. Trwa kilka minut. Czego możesz się spodziewać?

Że zostaniesz narażony na napro­mieniowanie. Czego się dowiesz?

Badanie uwidoczni tkankę kostną żuchwy i szczęki, oceni staw skro-niowo-żuchwowy, określi stan kości całej twarzoczaszki oraz poszczegól­nych zębów. Stwierdzi obecność próchnicy na powierzchniach stycz­nych zębów i w obrębie korzeni, tor­bieli etę. Ile kosztuje?

Około 80 złotych. Gdzie?


Specjalistyczny gabinet stomato­logiczny.

DROGI

ODDECHOWE

Co cię niepokoi? Niewyjaśnione duszności. Badanie: spirometria. Na czym polega?

Oddychasz przez urządzenie zwa­ne spirometrem, które rejestruje ilość powietrza i częstość oddechów w określonym czasie. Do oddycha­nia otrzymujesz specjalny ustnik i klips na nos. Wartości prawidłowe są różne w zależności od wieku, wzrostu, płci pacjenta. Wynik oce­nia się, porównując z wartością pra­widłową dla pacjenta, przedstawia w procentach normy. Za nieprawi­dłowe uważane są wyniki poniżej 80 procent przewidywanej dla pa­cjenta wartości.

Czego możesz się spodzie­wać?

Podczas badania zdarzają się duszności i zawroty głowy. Czego się dowiesz?

Test jest wykonywany w celu dia­gnostyki niektórych chorób płuc:" astmy, zapalenia oskrzeli, rozedmy, wyjaśnienia przyczyn duszności oraz oceny zawodowego ryzyka powi­kłań spowodowanych narażeniem na działanie zanieczyszczeń, po za­życiu leków, aby zmierzyć postęp choroby. Pozwala ocenić stan dróg oddechowych oraz płuc (objętość wdychanego powietrza, opór dróg od­dechowych, czas konieczny do jego przepływu itd.). Informacje uzyskane podczas tego badania są przydane do oceny niektórych schorzeń płuc. Ile kosztuje?

Około 20-30 złotych. Gdzie?

Przychodnia.

JAMA

BRZUSZNA

Co cię niepokoi? Bóle brzucha, niestrawność. Badanie: USG jamy brzusznej. Jak wygląda badanie?

Przy badaniu wykorzystuje się fale dźwiękowe do odtworzeniaobrazu organów wewnętrznych. Po twoim brzuchu jest przesuwana w różnych kierunkach mała głowi­ca. Następnie obraz jest pokazywa­ny na monitorze i ewentualnie na­grywany na wideo.

Czego możesz się spodziewać?

Przed badaniem nie należy spo­żywać potraw powodujących zwięk­szoną produkcję gazów, gdyż gaz znajdulący się w jelitach może utrud­nić badanie. Czego się dowiesz?

Badanie pokaże kształt i wielkość organów (wątroby, trzustki, nerek). Może też pokazać nieprawidłowe obszary w tych organach. Umożli­wia również wykrycie płynu w Jamie brzusznej. Ile kosztuje?

Około 50 złotych. Gdzie?

Przychodnia.

Co cię niepokoi?

Zatrułeś się, zgaga, bóle brzu­cha w sytuacjach stresowych. Co możesz zrobić? Badanie: zgłębnikowanie żołądka (sonda żołądkowa). Na czym ono polega?

Przybierasz pozycję siedzącą. Twoje gardło zostaje znieczulone środkiem w postaci aerozolu, po­tem wprowadzają ci przez usta lub nos specjalny zgłębnik i przez zassa­nie pobierają sok żołądkowy. Trwa do 2,5 godziny. Czego się dowiesz?

Czy czynności wydzielnicze two­jego żołądka przebiegają bez za­rzutu; jeśli nie, to dowiesz się, czy cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy; zdiag-nozowana zostanie przyczyna za­truć drogą doustną (z reguły badanie łączy się z płu­kaniem żołądka w ce­lu eliminacji sub­stancji toksycz­nej).

Czego mo­żesz się spo­dziewać?

Przygotuj się na to, że może w^ zostać poprzedzone badaniem gastroskopowym.  Po badaniu możeszodczuwać osłabienie, bóle głowy, duszności, niepokój, drżenie-koń­czyn

Ile kosztuje?

Około 100 złotych.

Gdzie?

Gabinety specjalistyczne.

Przy wspomnianych objawach

możesz również wykonać

gastroskopię.

Jak wygląda badanie?

Jest to badanie wewnętrzne struktur przewodu pokarmowe­go przy użyciu endoskopu. Wpro­wadzany jest on przez usta; może zostać wykonane badanie przełyku (esofagoskopia), żołądka (gastro­skopia), dwunastnicy (duodeno-skopia). Trwa około 10 minut.

Czego możesz się spodziewać?

Przed badaniem twoja jama ust­na i gardło zostaną znieczulone. Mogą zdarzyć się podrażnienia i małe krwawienia z przewodu po­karmowego. Endoskopy mogą być użyte również do leczenia - na przykład do zamykania krwawią­cych naczyń lub usuwania niepra­widłowej tkanki. Czego się dowiesz?

Jakie obszary są podrażnione, czy są wrzody, zapalenia, czy nastąpił wzrost nieprawidłowej tkanki. Ile kosztuje?

Około 100 złotych. Gdzie?

Gabinet specjalistyczny.

MIĘŚNIE

Co cię niepokoi?

Czujesz osłabienie w ramio­nach, nogach, rękach lub w mięśniach twarzy.

Badanie: elektromiografia (EMG).

Na czym ono polega?

Przed bada­niem lekarz przeprowa-i dza krótkie badanie neu-rologiczne sprawdzające twój układ ner­wowy oraz mię­śnie - polega ono

na wkłuciu elektrody (igły) w mię­sień. Najpierw ocenia twój mięsień w spoczynku, potem w różnych fa­zach napięcia. Badanie trwa 30-60 minut.

Czego możesz się spodzie­wać?

Możliwe jest odczuwanie bólu podczas  wkłuwania  elektrody w mięsień - możesz odczuwać dys­komfort. Niewielka tkliwość bada­nego mięśnia powinna ustąpić po kilku godzinach. Mięśnie mogą cię boleć od jednego do trzech dni. Czego się dowiesz?

Wyniki pozwalają stwierdzić, czy osłabienie jest spowodowane choro­bą mięśni, nerwów czy też połączeń nerwowo-mięśniowych.

Ile kosztuje?

Mięsień - około 40 złotych, nerw - około 50 złotych.

Gdzie?

Szpital, gabinet specjalistyczny.

SERCE

Co cię niepokoi?

Zawroty głowy, uczucie kołata­nia serca, duszność, ból w klat­ce piersiowej, masz rozrusznik serca.

Badanie holterowskie (metoda Holtera). Na czym polega?

Jest to ciągłe monitorowanie czę­stości rytmu i częstości pracy twojego serca przez blisko 24 go­dziny. Elektrody j są umiejscowić- m ne na klatce a^i piersiowej.    /Vii W trakcie ba­dania wyko­nujesz zwy­kle codzienne czynności oraz sporządzasz no­tatki, w których zapisujesz dokładny czas posiłków, spacerów, kierowania samochodem etc., a tak­że niepokojących objawów. Czego możesz się spodziewać?

Jeśli nie wprowadzasz w życie za­sady Kałużyńskiego o szkodliwości częstego mycia - to przed bada­niem weź prysznic lub kąpiel, bonie będziesz mógł tego zrobić w je­go trakcie.

Czego się dowiesz?

Ocenione zostaną zaburzenia ryt­mu twego serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w no­cy. Uzyskasz też informację, czy od­czuwane przez ciebie objawy są powiązane ze zmianami w EKG. Wykryte zostaną nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozrusznika ser­ca, a także napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca - niewy-krywalne w pojedynczym bada­niu EKG.

 Ile kosztuje?

Około 80 złotych. Gdzie?

Gabinet lekarski, przychodnia, szpital, dom.

Echokardiogram (echo serca). Na czym ono polega?

Jest to badanie struktur i ruchów serca za pomocą odpowiedniego aparatu USG. Przybierasz pozycję le­żącą z odsłoniętą klatką piersiową. Nażelowana głowica jest ci przykła­dana pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca. Badanie trwa 30-90 minut. Czego się dowiesz?

Uzyskasz informacje o budowie i funkcjonowaniu zastawek serca. Dokonany zostanie pomiar wielko­ści pracy mięśnia serca oraz zdia-gnozowana obecność płynu, na przykład krwi, w worku osierdziowym. Otrzy­masz diagnozę wad ;rca.

Ile kosztuje?

70 złotych. Gdzie?

Gabinet le­karski, przy­chodnia, dom.

Elektrokardiogram (EKG). Jak wygląda ba­danie?

Rejestrowana jest elektryczna ak­tywność twojego serca za pomocą elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej oraz na kończy­nach górnych i dolnych. Badanie trwa około 5-10 minut.

Czego możesz się spodziewać?


U osób, które przebyły zawał ser­ca, EKG pomoże ocenić rozległość i umiejscowienie uszkodzenia mię­śnia sercowego.

                                                                    Czego się dowiesz?

EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożli­wia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał ser­ca. Na podstawie tego badania można również ocenić wielkość ko­mór serca. EKG dostarcza danych dotyczących rytmu i częstości pracy serca. Prawidłowo serce powinno kurczyć się z częstotliwością pomię­dzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Zaburzenia rytmu serca wskazują na złe funkcjonowanie układu przewodzącego serca lub zaburze­nia jonowe. W tym badaniu jest również widoczne powiększenie komór serca na skutek zbyt dużego obciążenia.

                                Ile kosztuje?

Około 25 złotych.

                                 Gdzie?

Gabinet lekarski, przychodnia, dom.

Koronarografia (angiokardiografia) Jak wygląda badanie?

Dostajesz kroplówkę, na klatce piersiowej przyklejone zostają elektrody i jest mierzone ciśnie­nie. Leżysz nieruchomo na ple­cach. Do naczynia krwionośnego w pachwinie lub przedramieniu jest wprowadzany cewnik, do którego wkłada się „prowadnicę" - metalowy drut - i podłączane są urządzenia pomiarowe ciśnienia wewnątrz serca. Przez cewnik po­dawany jest również specjalny barwnik - „kontrast", potem wy­konują ci zdjęcia rentgenowskie serca i otaczających naczyń.

Trwa kilkadziesiąt minut.

Czego możesz się spodziewać?

Będziesz poproszony o nieje-dzenie i niepicie przez co najmniej osiem godzin przed badaniem. Dla odprężenia podane zostaną ci leki uspokajające? Zwykle pozostaje się' w szpitalu do następnego dnia.

Czego się dowiesz?

Jak funkcjonują naczynia wieńco­we, czy wystarczająco dobrze zaopa­trują serce w krew. -Oceniona zostanie rozległość wady zastawkowej serca, a także ryzyko wystąpienia zawału serca u osoby po zawale lub ze
zniszczonym mięśniem sercowym. Lekarzowi potrzebna jest historia choroby.
Ile kosztuje?
Około 1900 złotych.
Gdzie?
Szpital - wyspecjalizowany gabinet.

PŁUCA

Co cię niepokoi?

Kaszel utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie, krwioplucie, przewlekłe stany zapalne   oskrzeli,częste zapalenia płuc.

Badanie: badanie endoskopowe tchawi-cy i oskrzeli
(wziernikowanie tchawicy i oskrzeli, bronchoskopia,bronchofiberoskopia).
Jak wygląda badanie?

Dostajesz domięśniowo lub: dożylnie środek uspokajający orazlek hamujący wydzielanie śluzu.Kiedy wykonują ci badanie bron-
choskopem (sztywny instrument)
- leżysz; bronchofiberoskopem
| (giętki instrument) - siedzisz lub
leżysz. Dostajesz znieczulenie miejscowe powierzchniowe - rozpylają ci lek na nasadę języka i tylną ścia-nę gardła, potem wstrzykują ci lek.
Bronchoskop wprowadzają ci przez usta; bronchofiberoskop - przezusta lub nos, do tchawicy i oskrzeli. Za pomocą szczypczyków lubszczoteczki pobierane są wycinki tkanek, śluz oraz popłuczynyz drzewa oskrzelowego do badania
mikroskopowego. Wyniki otrzymasz w ciągu kilku dni do kilku tygodni; samo badanie trwa 15-30 minut.

Czego możesz się spodziewać?
Może pojawić się krótkotrwała chrypka i ślady krwi w plwocinie. 24 godziny przed badaniem nie możesz palić (zaleca się w ogóle nie palić!).
Przez dwie  godziny po
badaniu nie możesz przyjmować płynów i pokarmów.
Czego się dowiesz?
Badanie wyjaśni przyczyny objawów chorobowych, rozpoznane
zostaną choroby układu oddecho-
wego i ustalony sposób ich le-
czenia. W czasie badania możliwe
jest usunięcie obcego ciała, ode-
ssanie zalegającej wydzielmy oskrzelowej.
Ile kosztuje?

Około 300-400 złotych, ze skierowaniem.
Gdzie?

Szpital, przychodnia.

NERKI

Co cię niepokoi?

Odczuwasz bóle o charakterze kolki, cierpisz na zakażenie pęcherza moczowego lub nerek zaobserwowałeś w swoim moczu krew.

Badanie: urografia.
Jak wygląda?

Bezpośrednio przed badaniem proszą cię oddanie moczu. Kiedy już twój pęcherz jest pusty, kładącię na stole rentgenowskim. Tamteż robione są zdjęcia rentgenowskie twojej jamy brzusznej. Potem następuje założenie wkłucia doigły (najczęściej w zgięciu łokciowym), przez które podają ci środekkontrastowy. Badanie trwa 45-60
minut. Pełny opis wyniku jest gotowy następnego dnia.

Czego możesz się spodziewać?

W czasie badania możesz odczu-wać głód i pragnienie z powodu nieprzyjmowania posiłkó i i płynów przed badaniem. Możesz odczuwać bóle głowy, nudności.

                                                Czego się dowiesz?

Badanie może uwidocznić kamie­nie nerkowe, guzy, wady wrodzone układu moczowego i inne choroby nerek.

                                                 Ile kosztuje?

W zależności od masy ciała i ilości kontrastu - około 150-350 złotych.

                                                         Gdzie?

Szpital - oddział radiologiczny, przychodnia.

KOŚCI

Co cię niepokoi?

 

Przekroczyłaś//łeś 35 rok życia, twoje kości są podatne na złamania. Badanie:

osteodensytometria (badanie densytometryczne kości, badanie gęstości kości).

Na czym polega?

Są dwa jego rodzaje

- leżysz na ruchomym stole, nad tobą jest lampa emitująca promieniowanie jonizu­jące,

-

 wykorzystuje falę ultradźwięko­wą — wkładasz stopę do specjalnej komory

 

wypełnionej płynem.

 

Najczęściej stosowanymi jednost­kami pomiarowymi masy kostnej są:

- BMD - gęstość składników mi­neralnych kości wyrażona w g/cm2 lub g/cm,

-

 BMC - zawartość składników mineralnych kości wyrażona w g/cm3 lub mg/ml.

 

Wyrażona gęstość kości w BMD i BMC może być różna nawet u ludzi zdrowych - zależnie od wieku, płci i rasy Badanie trwa do kilkunastu minut. Czego możesz się spodziewać?

Możesz dostać znieczulenie ogólne. Czego się dowiesz?

Badanie wykryje osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju i oceni stopień zaawansowania choroby. Metoda daje możliwość wybiórczej oceny uwapnienia poszczególnych kości, ustali ewentualny stopień ich deformacji, a także określi gęstość całego kośćca.

JELITO GRUBE

Co cię niepokoi? Bóle brzucha, biegunka, za­parcia. Badanie: sigmoidoskopia. Jak wygląda badanie? Leżysz na lewym boku na sto­le do badań. Lekarz wprowadza przez odbyt krótką, giętką rurkę ze światłem na końcu. Jeżeli le­karz za­uważy coś nie­prawidło­wego, na przykład po­lip czy tkankę zapalną w odby­cie lub jelicie, może usunąć fragment i przesłać do badania mikroskopowego. Trwa 10-20 minut. Czego możesz się spodziewać?

Możesz odczuwać lekkie skurcze w dole brzucha. Rzadkim powikła­niem, ale możliwym, jest przebicie lub krwawienie jelita. Na 12-24 go­dzin przed badaniem ogranicz się do spożywania tylko czystych pły­nów. Psychicznie przygotuj się też na wykonanie lewatywy. Czego się dowiesz?

Pozwala na wczesne wykrycie no­wotworów jelita grubego lub odby­tu oraz stwierdzi krwawienia, zapa­lenia, wrzody i inne nieprawidło­wości. Ile kosztuje?

Około 120-185 złotych. Gdzie? Przychodnia.

KREW

Wyniki badań krwi dają obraz

funkcji prawie wszystkich narzą­dów, gruczołów, stanu nawodnie­nia, odżywienia, postępu choroby.


Ogromna liczba schorzeń może być diagnozowana i leczona dzięki oce­nie zmian tych substancji. Poniżej spis oznaczeń, które łącznie najdo­kładniej przedstawią stan funkcjo­nowania danego narządu. Dla pew­ności podajemy, jakie powinny być prawidłowe wyniki (jednak nie martw się, jak coś wyjdzie nie tak, bo nie każde odchylenie od przyję­tej normy świadczy o chorobie czy zaburzeniach w funkcjonowaniu or­ganizmu). Wyniki badań krwi powi­nien każdorazowo zinterpretować lekarz.

Jeśli nie został oznaczony spa­dek bądź wzrost danego składnika - oznacza to, że nie ma on kliniczne­go znaczenia.

albuminy

norma 3,5-5,0 g/dl

wzrost: odwodnienie, zagęszcze­nie krwi

spadek: niedożywienie, zaburze­nia wchłaniania, choroby wątroby, choroby przewodu pokarmowego, oparzenia

aminotransferaza alaninowa A (ALT, ALAT. GPT)

norma: 5-40 U/I

wzrost: choroby wątroby, zapale­nie trzustki, hemoliza, zawał mię­śnia sercowego, niewydolność krą­żenia

aminotransferaza asparaginia-nowa (AST, AspAT, GOT)

norma: 5-40 U/I

wzrost: choroby wątroby, zapale­nie trzustki, zawał mięśnia sercowe­go, choroby-mięśni szkieletowych

chlor (Cl)

norma: 97-108 mmol/1

wzrost: odwodnienie, kwasica kanalikowa, ostra niewydolność nerek, zasadowica oddechowa, cu­krzyca

spadek: nadmierne pocenie, prze­dłużone wymioty, niedoczynności kory nadnerczy, ostra przerywa­na porfińa, zespoły SIADH

cholesterol

norma: <200 mg/dl (<5,2 mmol/1)

wzrost: rozwój miażdżycy i choro­by wieńcowej, żółtaczki pozawątrbowe, choroby wątrobowe, schorze­nia nerek i trzustki, cukrzycaspadek: choroby wątroby, nad-czynność tarczycy, niedokrwistość

- „dobry" cholesterol HDL:

u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/1), u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/1), im więcej, tym lepiej

- „zły" cholesterol LDL norma:

<135 mg/dl (<3,5 mmol/1)

dehydrogenaza mleczanowa (LDH. LD)

norma: 120-230 U/I

wzrost: wirusowe zapalenie wą­troby, nowotwory wątroby, uszko­dzenia mięśni, zapalenie płuc

fosfataza alkaliczna (ALP. Falk. FAL)

norma: 20-70 U/I

wzrost: nadczynność przytarczyc, krzywica wywołana niedoborem wi­taminy D3, wapnia, fosforanów

spadek: zaburzenia wzrostu kości

glukoza:norma: 3,9-6,4 mmol/1 (70-115 mg/dl)

wzrost: cukrzyca, choroby trzustki spadek: niedoczynność hormo­nalna przysadki, nadnerczy

gamma-glutamylotransferaza (GOT)

norma: u kobiet 10-66 U/I, u mężczyzn 18-100 U/I

wzrost: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, wą­troby, choroba wrzo­dowa

kinaza kreatynowa (CK)

norma: u   kobiet - 40-285 \ krwi U/I, u męż­czyzn 55-370 UA

wzrost: zawał mięśnia sercowego, dystrofia mięśniowa, niedoczynność tarczycy

 kreatynina

^   norma: 0,7-1,4 mg/dl (62-124 g mmol/1)

s,   wzrost: niewydolność nerek, za-£ trucia

spadek: głodzenie, ciąża i zaniki mięśniowe

kwas moczowy

norma:   0,15-0,45   mmol/1 (2,5-8,0 mg/dl)

wzrost: dna moczanowa, choroby nowotworowe, łuszczyca

spadek: niewydolność nerek

mocznik (jako azot mocznika, BUN) norma dla mocznika: 2,5-6,4

mmol/1 (15-39 mg/dl)

norma dla azotu mocznika: 7-18 mg/dl

wzrost: gorączka, posocznica, krwawienie do przewodu pokarmo­wego, niewydolność nerek

potas (K)

norma: 3,5-5,0 mmol/1 (mEq/l) wzrost: hiperkalemia, głodzenie,

cukrzyca, ostra niewydolność nerek spadek: hipokalemia wywołana

wymiotami, biegunką

sód (Na)

norma: 135-145 mmol/1 (mEq/l) wzrost: cukrzyca, nadmierne po­cenie, marskość wątroby, zespół ner-czycowy spadek: niewydolność nerek

triglecyrydy (trójgiicerydy)

norma: 50-180 mg/dl (0,55-2,0 mmol/1) wzrost: hiperlipidemie, cukrzy­ca, niedoczynność tarczy­cy, zapalenie trzustki spadek: u osób chorych  psy­chicznie i przewlekle hospitalizo­wanych

wapń (Na)

norma:

8,8-10,5 mg/dl (2,2-2,6 mmol/1) wzrost:   nowo­twory złośliwe, nad­czynność przytarczyc, sarkoido-za, choroba Pageta, nadczynność tarczycy

spadek: niedoczynność przytar­czyc, niedobór witaminy D, prze­wlekła niewydolność nerek, ostre zapalenie trzustki, choroba alkoho­lowa  .

żelazo (Fe)

norma: u kobiet 37-145 mg/dl (6,6-26 mmol/1), u mężczyzn 60-160 mg/dl (10,6-28,3 mmol/1)

wzrost: niedokrwistości, ostre uszkodzenia wątroby, zapalenia ne­rek, ostra białaczka

spadek: niedokrwistość, ostre i przewlekłe infekcje, choroby nowo­tworowe, niedoczynność tarczycy

Ile kosztuje?

bezpłatnie ze skierowaniem, bez skierowania - około 25 złotych. Gdzie?

W każdym rejonowym laborato­rium analitycznym.

MOCZ

ciężar właściwy

norma 1,005-1,035 kg/l spadek: niewydolność nerek

barwa

norma: przezroczysty ciemnożółty

bilirubina

norma: 0,2-1,0 mg/100 ml wzrost: zapalenie wątroby, alkohol, uszkodzenie toksyczne, nowotwory spadek: anemia, niedobór żelaza

urobilinogen

norma: 4 mg/doba zmiany: żółtaczki

przejrzystość

norma: przejrzysty i klarowny mętny: ropne zapalenie dróg mo­czowych, kamica nerkowa

zapach

norma: lekko orzeźwiający nieprzyjemny: zakażenie bakterią Escherichia coli słodki: cukrzyca

odczyn

norma: norma: pH 5,5 - lekko kwaśny

obojętny zasadowy: kamica ner­kowa

białko

norma: brak


obecność: choroby nerek, gorącz­ka, ciąża

cukier

norma: brak obecność: cukrzyca, choroby nerek

ciała ketonowe

norma: brak obecność: źle kontrolowana cu­krzyca, bulimia, anoreksja

Analiza mikroskopowa moczu:

czerwone lub białe krwinki

norma: brak

czerwone: choroby nerek, prze­wodu moczowego

białe: choroby nerek, układu mo­czowego

wałeczki

norma: brak obecność: uszkodzenie kanalików nerkowych, zakażenia bakteryjne

kryształy

norma: niewielka ilość zwiększenie: kamica nerkowa, upośledzona przemiana materii

bakterie, drożdże, pasożyty

norma: brak obecność: zakażenie układu mo­czowego

Ile kosztuje?

bezpłatnie ze skierowaniem, la­boratorium prywatnej służby zdro­wia, bez skierowania - około 7 zło­tych. Gdzie?

Szpital, laboratorium.

SPECJALNIE

DLA PANÓW

Co cię niepokoi?

Skończyłeś 50 lat, masz trud­ności oddawania moczu. Badanie: per rectum. Jak wygląda?              ^

Stoisz lub leżysz. Lekarz nakłada rękawiczki i umieszcza dobrze zwil­żony palec w odbytnicy, która sąsia­duje z prostatą. Czego możesz się spodziewać?

Że będziesz poproszony o zrobie­nie badania ogólnego moczu, Czego się dowiesz?

Badanie potwierdzi lub wykluczy ewentualny rozrost sterczą, raka sterczą oraz procesy zapalne. Ile kosztuje?

Około 50-120 złotych. Gdzie?

Przychodnia.

SPECJALNIE

DLA PAŃ

Co cię niepokoi? Zgrubienie w piersi. Badanie: radiologiczne gruczo­łu piersiowego - mammografia. Jak wygląda?

Obnażasz górną połowę ciała, stoisz - kładziesz badaną pierś na plastikowej płycie - robione jest jej zdjęcie rentgenowskie. Trwa kil­ka minut. Czego możesz się spodziewać?

Badanie najlepiej wykonywać w I fazie cyklu miesiączkowego. Po badaniu zdarza się ból sutka lub krwiak podskórny. Czego się dowiesz?

Pozwala na wczesne rozpoznawa­nie i wykrycie guzów piersi. Ile kosztuje?

Około 50 złotych, kobiety po 50. roku życia zwykle bezpłatnie. -Gdzie?

Przychodnia, szpital.

OPRACOWAŁA judyta SlERAKOWSKA

Uwaga:

Jeśli po lekturze naszego przewodnika zechcą państwo - w trosce o zdrowie i dla spo­koju ducha - wykonać wszystkie opisane w nim badania, powin­ni mieć państwo na uwadze, że będą one kosztować około pięciu tysięcy złotych i potrwa­ją niemal dwa miesiące. Cier­pliwym życzymy idealnych wy­ników!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak odczytywać wyniki analiz?

-------------------------------------------


Odbierasz wyniki badań. Nie rozumiesz komputerowego wydruku i nie potrafisz ocenić, czy dane z analiz mieszczš się w bezpiecznych granicach. Pomożemy ci rozszyfrować symbole i normy stosowane w laboratoriach.

Z samodzielnie odczytanych
rezultatów badań nie wycišgaj jednak zbyt pochopnych wniosków. Nawet spore odchylenie od normy nie zawsze œwiadczy o chorobie. Dopiero specjalista może właœciwie ocenić wyniki.
Morfologia krwi •
Podstawowe badanie, wykorzystywane dla oceny stanu zdrowia oraz przydatne w diagnostyce wielu chorób.
• WBC - krwinki białe (leukocyty). Norma: 4,8 -10,8 x 109/!. Wzrost bywa spowodowany stresem, wysiłkiem, upałem, stanami zapalnymi, zakażeniami lub zatruciami.
• RBC - krwinki czerwone (erytrocyty). Norma:
4,2 -5,4 x 10^/L Spadek może sygnalizować niedokrwistoœć.
• PLT - płytki krwi (trombocyty). Norma:
140-440 x 109/!. Za dużo - przewlekłe stany zapalne, skłonnoœci do zakrzepów; spadek - infekcje, braki witamin z grupyB.
Opad
-to.
szybkoœć opadania krwinek czerwonych (tzw. odczyn Biemackiego). Norma: do 12 mm/godz. Zbyt duży opad sugeruje stan zapalny, najczęœciej spowodowany zaniedbaniami w higienie intymnej oraz w uzębieniu.

Kreatynina
• Norma: 0,7 -1,4 mg% Zawartoœć tej substancji
 tej substancji we krwi pozwala ocenić
 sprawnoœć pracy nerek.
Wyynik  podwyższony sugeruje -ich niewydolnoœć.
Norma: 60-120 mg/dl Wynik pomiędzy 120 a 125 mg/dl - zagrożenie cukrzycš. O chorobie można mówić, gdy w dwu badaniach krwi zrobionych na czczo cukier przekracza 126 mg/dl.
Lipidogram

Umożliwia ustalenie stężenia we krwi wszystkich tłuszczów. Norma:
cholesterol  całkowity -180 mg/dl
frakcja LDL nie wyższa niż 125 mg/dl frakcja HDL - nie mniej niż 35 mg/dltrójgiicerydy - nie więcej niż 180 mg/dl
Przekroczenie tych norm stanowi zagrożenie dla naczyń krwionoœnych (miażdżyca) i serca.
Hormony tarczycy
Norma:
T3-0,5-2,0,T4- 50-130,
TSH-0,4-6,0
Za wysoki poziom hor-monów sygnalizuje nadczynnoœc tarczycy,zbyt mały,jej niedoczynnoœć.\

 Badania ginekologiczne
a-Cytologia Diagnozuje stan szyjki macicy. Dzięki niej można wykryć najwczeœniejsze stadia przedrakowe.
Wynik obejmuje 5 grup:
l - komórki prawidłowe, II - lekki stan zapalny, III-V komórki nieprawidłowe. Konieczne sš szczegółowe analizy. e Czystoœć pochwy -badanie wyklucza lub potwierdza obecnoœć chorobotwórczych bakterii, grzybów, wirusów i pierwotniaków (na
przykład rzęsistka)
częœciej w 6-stopniowej skali:
l i II stopiefi - nic złego się nie dzieje;
111-VI wskazuje już na stan zapalny wymagajšcy leczenia.
Próby wštrobowe
Bada się poziom enzymów wytwrzanych przez wštrobę."
Normy podstawowych enzymów: AIAT - do 19 U/l,AspAT-dol5U/l, CPK- 10-80 U/l, GGTP - 4-18 U/l, LDH-120-240 U/l
Wzrost we krwi bilirubiny (barwnika żółci) - norma do 1,2 mg/100 ml - jest charakterystyczny   dla wszelkiego typu żółtaczek.
(MARIA MACHIŃSKA)

 


 
do góry | utworzył: | modyf: Wiesia 2008-04-15, 17:34 | 19178 odsłon